APIE UPIŲ KRUIZUS

Žemiau dalinamės savo patirtimi, žiniomis ir patarimais apie upių kruizus. Informacija neapibūdina konkrečios upių kruizų kompanijos sąlygų, o yra bendro informacinio pobūdžio.

  

Kodėl verta rinktis upių kruizą?

Iš pirmo žvilgsnio atostogų kainos upių kruize gali atrodyti gana didelės, tačiau į kainą įskaičiuota tikrai nemažai - nakvynė, pilnas maitinimas, gėrimai, belaidis internetas, kai kuriais atvejais ekskursijos bei Jūsų pervežimai iki laivo ir atgal į oro uostą. Svarbiausia tokių atostogų kainos vertė - poilsis ir privatumas:


Mažesni laivai, mažiau žmonių - upių kruiziniuose laivuose vidutiniškai telpa apie 150 žm.
Saugumas - upių kruizai vyksta upėmis, kur nėra bangavimo. Laivas visada plaukia netoli kranto.
Patogumas - upių kruiziniai laivai yra kaip plaukiojantys jaukaus stiliaus viešbučiai, todėl upių kruizą galite kuo puikiausiai suderinti ir su "darbostogomis". 

Poilsis - mėgaukitės įspūdingais Europos pakrančių ir miestelių vaizdais tiesiog per savo kajutės langą.

Daugiau laiko - iš vieno miesto į kitą upių laivai dažniausia plaukia naktį ir švartuojasi miesto centre, todėl Jums lieka daug laiko pažinti ir pajausti naują vietovę.

Pažinimas - ekskursijos mažomis grupelėmis suteikia daugiau galimybių pažinti naujas vietas iš arčiau, tiek keliaujant pėsčiomis, autobusu ar dviračiu.

Skanu - puikūs gurmaniški pietūs ir vakarienės kartu su vynais iš regiono, kuriame plaukiate, suteikia kruizui išskirtinumo.

 


Kaip išsirinkti kruizą upėmis?

Upių kruizų trukmė dažniausiai yra 5-8 dienos. Ilgesni kruizai, vykstantys didžiosiomis Europos upėmis, gali trukti ir iki 2 savaičių. Rinkdamiesi, kuria upe plaukti pasidomėkite kiekvienos upės ypatumais ir, ką ten galima pamatyti ir patirti. 

Jei esate puikaus maisto ir vyno žinovas - Jums patiks kruizas Ronos upe, nes aplankysite Prancūzijos maisto sostinę - Lioną, žymiuosius vynų regionus - Burgundiją ir Božolė bei nepakartojamo grožio levandų laukus Provanse. 

Jei mėgstate tyrinėti naujas kultūras, miestus, kruizas pagrindine Europos arterija - Dunojaus upe - praturtins Jus Vienos įkvepiančia kultūra ir istorija, Bratislavos žavesiu ir Budapešto architektūra. 

Jums patinka istorija, menas ir tapyba? Plaukdami Senos upe aplankysite Claude Monet žymiųjų paveikslų peizažus ir istorines Normandijos vietas.  

Žąvitės vynuogynais ir Porto vynu? Duero upė Portugalijoje praturtins Jus nuostabiais žaliuojančios gamtos vaizdais, provincijos miesteliais, kulinarija ir vynuogynais. 


Kuo skiriasi upių kruizai nuo jūrų kruizų?

Laivo dydis

Nors kruizai upėmis ir jūromis turi daug panašumų, tarp jų taip pat yra ir nemažų skirtumų. 

Pirma, jūrų kruiziniai laivai yra didesni, juose yra daugiau kajučių, todėl gali keliauti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių keleivių. Tuo tarpu upių laivai įprastai gali plukdyti apie 90-200 keleivių. Mėgstantiems keliones laivais, bet vertinantiems didesnį privatumą ir asmeninę erdvę, upių kruiziniai laivai yra puiki alternatyva. Mažesnis keleivių skaičius suteikia puikias galimybes susipažinti su bendrakeleivius, užmegzti įdomius pokalbius, gal ir ilgalaikę draugystę. 


Patogumas

Mažiau keleivių reiškia, kad Jums nereikės laukti eilėse įlipant į laivą ar išlipant į krantą, Jums nereikės stovinuoti eilėse pusryčių restorane.

Priešingai nei jūrų kruizai, kurių maršrutuose būna net kelios dienos jūroje ir nesustojama uoste, keliaujant upių kruizu kiekvieną rytą pramerkę akis keliautojai pamato naują miestą ar net šalį. Dar svarbiau - upių kruizai dažniausiai švartuojasi miestų ar miestelių centre, todėl, vos pabudę ir dar neišlipę iš savo lovos, pro kajutės langą galite stebėti  bundančio miesto vaizdą. Bet Jums skubėti nereikia, nes Jūs galite mėgautis ramiais atostogų pusryčiais ir kavos ar arbatos puodeliu, o vėliau galite vykti į organizuotą ekskursiją ar vaikščioti mieste, apsilankyti muziejuose, paragauti vietinio maisto. 


Saugumas

Tiems, kam "jūra nėra iki kelių" kruizai upėmis turi didelį pranašumą - pro langą visada matomas krantas. Didesnį saugumo jausmą taip pat suteikia ir tai, kad upėse nėra bangavimo. 


Mažiau yra daugiau

Galiausiai, dauguma upių kruizų siūlo ir papildomų paslaugų vertę: nemokamas „Wi-Fi“, saunos paslaugos, gėrimai bare ir, kai kuriuose kruizuose, į kainą įskaičiuotos ekskursijos. Jūrų kruizai paprastai siūlo daugiau paslaugų ir pramogų, tačiau upių kruizai suteikia daugiau privatumo, jaukumo ir poilsio.

 


Kaip atrodo upių kruizinis laivas?

Upių kruiziniai laivai yra daug mažesni nei kiti jūrų laivai, dėl to, kad jie turi tilpti pro siaurus Europos upių šliuzus, kanalus bei žemus tiltus. Statomi dažniausiai 2-3 denių, jie primena mažus jaukius "boutique" stiliaus viešbučius, kuriuose rasite jaukias kajutes, restoraną su šokių aikštele, barą, mažą sporto salę, sauną ir net sūkurinę vonią ar baseiną. Vidutiniškai upių kruiziniuose laivuose gali keliauti apie 150 keleivių.


Kajutės šiuose laivuose yra mažesnės nei didžiuosiuose laivuose. Vidutiniškai 12-15 m2 standartinės arba liukso klasės - iki 30 m2 ploto, kajutės turi visą būtiną įrangą: miegamojo lovą, dušo ir WC patalpą, televizorių, telefoną, oro kondicionierių. Įsidėmėtina, kad upių kruizų laivuose visos kajutės yra su langu. Kai kurios kajutės turi panoraminį langą, kitos kajutės - Prancūziško balkono stiliaus atidaromą langą, o liukso klasės kajutės - mažą balkoną su lauko baldais. Beveik visuose upių kruizuose svečiams kasdien kajutėje pateikiamas nemokamas geriamas vanduo.


Upių laivo restorane, skirtingai nei didžiuosiuose laivuose, nėra griežto susodinimo plano ar grafiko, o virtuvės šefų gaminami patiekalai nenusileidžia geriausiems Europos restoranams. Dažniausiai pilnas maitinimas su alkoholiniais ir gaiviaisiais gėrimais yra įskaičiuotas į kruizo kainą. Pusryčiai ir pietūs dažniausiai patiekiami savitarnos stiliumi, o vakarienės metu svečius aptarnauja padavėjai (išskyrus A-Rosa kruizus, kur a le carte vakarienė patiekiama tik vieną kartą). Valgiai įprastai patiekiami atsižvelgiant į regioną, kuriame plaukia laivas. Skirtingai nei jūrų, upių kruizuose nėra Gala vakarienių, todėl Jums nereikia nerimauti dėl nepasiimtos vakarinės suknelės ar smokingo, nes čia užtenka puošnios kasdienės aprangos (Smart casual). Dienos metu laive taip pat galima rasti lengvų užkandžių ir kavos bei arbatos.


Ką veikti laive?

Upių kruizai, skirtingai nei didieji jūrų kruizai, neturi tokio didelio pramogų pasirinkimo laive, tačiau ir čia galima rasti širdžiai malonių veiklų. 

Jei kruizu atvykus į miestą, nuspręsite likti laive ir pasimėgauti ramiu poilsiu, pasinaudokite viršutiniame denyje esančiais gultais, įrengta sūkurine vonia, baseinu ar tiesiog paskaitykite mėgstamą knygą. 

Laive taip pat galite pasinaudoti maža treniruoklių sale, atsipalaiduoti saunoje ar pasilepinti SPA centro paslaugomis. Viršutiniame denyje taip pat organizuojami jogos ar mankštos užsiėmimai. Čia taip pat galite rasti milžinišką šachmatų lentą ar kitus užsiėmimus.

Vakare laivo bare vyksta kviestinių muzikantų ir atlikėjų pasirodymai.


Prieš ir po kruizo

Neskubėkite prieš kruizą atvykti tiesiai į laivą arba po kruizo - namo. Ypač jei atskridus į išvykimo uostą lieka labai mažai laiko iki kruizo išvykimo arba po kruizo reikia skubėti į oro uostą. Pagalvokite apie galimybę atvykti į kruizo pradžios ar pabaigos miestą bent vieną dieną anksčiau ir apsistoti viešbutyje. Tokiu budu galėsite neskubėti, papildomai pasisvečiuoti mieste, aplankyti muziejus, galerijas ar tiesiog pasivaikščioti ir ramiai pasimėgauti naujo miesto pažinimu. Jūs taip pat galite pasilikti kruizo pradžios mieste ir po kruizo.     


 


Kada plaukia upių kruizai?

Sezonas prasideda ankstyvą pavasarį (paprastai kovo pabaigoje) ir tęsiasi iki vėlyvo rudens (geriausias laikas gerų kainų ieškotojams). Papildomai upių kruizai vykdomi vėlyvojo rudens ir žiemos pradžios metu (iki Naujųjų metų) Reino ir Dunojaus upėmis, kad svečiai galėtų pamatyti ir aplankyti šventėms pasipuošusius miestus ir Kalėdines muges. Pasibaigus sezonui, laivams atliekami kasmetiniai priežiūros ir atnaujinimo darbai.

 


Įdomybės upių kruizuose 

Per daug ar nepakankamai lietaus gali būti kliūtis upių kruizams. Tai ypač aktualu pavasarį (kai upes užpildo tirpstantis sniegas) ir rudenį (kai prasideda lietingasis sezonas). Kylantis upės vandens lygis gali trukdyti laivams praplaukti pro žemus tiltus arba, o kai vandens lygis yra per žemas, laivai negali saugiai plaukti upėmis dėl seklumų. Įprastai upių kruizinės kompanijos tokius atvejus planuoja iš anksto ir numato galimus sprendimus. Dažnu atveju, kai laivai negali plaukti tam tikrose vietose dėl vandens lygio, svečiams organizuojamos ilgesnės ekskursijos ar svečiai netgi yra pervežami autobusu iki kito laivo, kad galėtų tęsti kruizą. Žinoma, tokie atvejai yra reti, bet kompanijos tam yra pasiruošusios. 

Populiariuose uostuose upių laivai yra švartuojami vienas šalia kito, todėl norint išlipti į krantą reikia pereiti per vieno ar kelių laivų holus. 

Viršutiniai laivo deniai - saulės deniai - kartais gali būti nepasiekiami net saulėtą dieną. Laivui plaukiant pro labai žemus tiltus ar šliuzus svečių įgula gali paprašyti trumpam palikti viršutinį denį.  


Ekskursijos kruize

Pramogos upių laive nėra pagrindinis akcentas, todėl upių kruizai negali pasigirti įspūdingais koncertais ar vakaro šou. Pagrindinė upių kruizo atrakcija yra pakeliui matomi peizažai ir regionų bei miestų pažinimas, todėl upių kruizų ekskursijos skiria ypatingą dėmesį vietinei kultūrai, papročiams, virtuvei ir istorijai. Įsivaizduokite, kad staiga galite savo akimis pamatyti Claude Monet tapytas "Vandens lelijas" ir pasivaikščioti garsiuoju paveiksle nutapytu tilteliu! Miesteliai, viduramžių pilys, vienuolynai, vynuogynai - tai ir daugiau Jums parodys ekskursijų vadovai. Vyno mėgėjams ir gurmanams skirtose ekskursijose siūloma patirti vietinę virtuvę su vietiniais patiekalais ir apsilankyti visame pasaulyje žinomuose vynuogynuose bei paragauti vynų. Istorijos mėgėjai puikiai įvertins apsilankymą žymiajame Normandijos paplūdimyje. Aktyvūs ir sportiški keliautojai taip pat ras ką veikti - ekskursijos dviračiais, riedžiais ar pėsčiomis leis Jums pamatyti naujas vietoves bei aktyviai praleisti laiką.

Jei nesate organizuotų ekskursijų mėgėjai - jūs drąsiai galite eiti ir pažinti miestą savarankiškai, su savo antrąja puse ar draugais. Juk Jūsų laivas stovi miesto centre, o ir išvyksta dažniausiai vėlai vakare!


Kas plaukia upių kruizais ir kokia kalba bendrauti?

Kruizais upėmis gali mėgautis bet kokio amžiaus žmonės, tačiau paprastai jie yra mėgiami vyresnio amžiaus žmonių keliaujančių poromis ar draugų kompanijose. Kaip bebūtų, daugelis upių kruizinių kompanijų mielai priima ir vaikus į savo laivus.  Moksleivių atostogų metu yra organizuojami net specialūs kruizai skirti šeimoms su vaikais. Tuomet laive yra organizuojami įvairūs užsiėmimai ir veiklos vaikams. 


Upių kruizais įprastai keliauja įvairiaus amžiaus ir tautybių žmonės, todėl laive visa informacija yra pateikiama vokiečių ir anglų kalba.  


Video apie A-ROSA kruizus
Pasidalinkite šia informacija


 
 
Parašykite
Paskambinkite
Apie
LinkedIn